1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Θέμα: «Πρόγραμμα δράσεων για την 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Σχετικά: 153981/Γ4/26-09-14 εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος θα διεξαχθεί στις 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Η 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού μεταφέρθηκε με απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων λόγω καιρικών συνθηκών για την Παρασκευή 10-10-14.

Για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, σε κάθε σχολείο της χώρας (Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια) ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφασίζει για τον τρόπο οργάνωσης της 1ης «Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού». Επιθυμητή είναι η συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες καθώς και τα μαθητικά συμβούλια του κάθε σχολείου στην προετοιμασία της ημέρας. Η 1η «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού» πρέπει να είναι ανοικτή στην ευρύτερη κοινωνία, συνεπώς προτείνεται η πρόσκληση των τοπικών αρχών, του τοπικού τύπου, των γονέων κλπ., προκειμένου να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις του κάθε σχολείου.

Το πρόγραμμα του Σχολείου μας θα έχει ως εξής;

• Προβολή ταινίας για τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες και διαδραστική συζήτηση ? αναστοχασμός. 8:15-9:00
  • Καλλιτεχνική ? εικαστική δημιουργία με συναφή θεματολογία                  (δημιουργία αφίσας-πανό, κολάζ με ζωγραφιές). 9:00-9:45΄
  • Διεξαγωγή Αθλητικών αγώνων και ομαδικών παιχνιδιών (στο αθλητικό γήπεδο του χωριού) 10:00 -12:30π.μ
  • Φυλλάδιο Αξιολόγησης 12:45 -13:30