ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ 2015

Την Παρασκευή 16 /10/15 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας ανοικτή στον κόσμο εκδήλωση μνήμης του Μακεδονικού Αγώνα όπου τιμήθηκαν και οι Θεοδωρακιώτες Μακεδονομάχοι παπα Μανώλης Μπόζινος και καπεταν Θάνος Σόρτσης.

Το πρόγραμμα ήταν το εξής:

provoli

- Προβολή βίντεο με την παρουσίαση των ιστορικών γεγονότων .Δείτε ΕΔΩ

- Ομιλία του Δασκάλου και Προισταμένου της Σχολικής Μονάδας Ζηκάκη Ευθυμίου.

omilia

_ Επιμνημόσυνη Δέηση και κάτάθεση στεφανιού στον τάφο του Μακεδονομάχου παπα Μανώλη Μπόζινου. (περισσότερα)

mnim0s

stefani

"Καταθέτουμε σήμερα αυτό το στεφάνι εδώ στον τάφο του παπα Μανώλη του Ιερέα και διδασκάλου στη μνήμη όλων των ενδόξων Μακεδονομάχων και εις αναπαυσιν ψυχής των συγχωριανών μας παπα Μανώλη και Θάνου Σόρτση. Δεν ξεχνάμε ότι όλα αυτά τα αγαθά που απολαμβάνουμε σήμερα είναι χάριν της θυσιαστικής αγάπης σας για την πατρίδα.

Μένει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μας το παράδειγμά σας και μας δεσμεύει ο ίδιος όρκος τιμής για μια ελεύθερη Ελληνική και Ορθόδοξη Μακεδονία.

Όπως στο παρελθόν αντιμετωπίσαμε τις δυσκολίες που μας έτυχαν, έτσι και σήμερα η κρίση ας γίνει αφετηρία για νέους Εθνικούς Αγώνες προκειμένου να κατακτήσουμε με πίστη ,πατριωτισμό και ανεξάντλητα ψυχικά αποθέματα αυτά που δικαίως μας ανήκουν.

Αιωνία η μνήμη όλων των αγωνιστών του ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ.

16 Οκτωβρίου 2015

Θεοδωράκι"