ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ

[Home] [ΤΟ ΧΩΡΙΟ] [ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ] [ΜΑΘΗΤΕΣ] [ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ] [ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ] [ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ] [ΑΘΛΗΤΙΚΑ] [ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ] [ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ] [ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ]

ΓΙΟΡΤΗ ΤΥΡΙΟΥ

Ο Δήμος ΑΛΜΩΠΙΑΣ και

ο Πολιτιστικός Σύλλογος Θεοδωρακείου "Το Πάικο" σας καλούν την

Κυριακή 27-11-2011 στην Γιορτή τυριού.

Ώρα έναρξης Εκδηλώσεων 12:30

prosklisi.jpg

ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ

stoles_new.jpg

xoreftiko.jpg

ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ 3 ΤΜΗΜΑΤΑ

• παιδικό
  • εφηβηκο
  • ενηλίκων

12 η ΓΙΟΡΤΗ ΤΥΡΙΟΥ 14-10-07

Φέτος ήταν η 12η γιορτή τυριού. Η γιορτή άρχισε το 1996. Όλοι οι κτηνοτρόφοι μαζεύτηκαν και αποφάσισαν να γίνει μια γιορτή η οποία θα είχε σχέση με κάποιο προΐόν το οποίο θα έβγαινε απο τα ζώα, γιατί το χωριό μας δεν το ήξερε κανείς και δεν ενδιαφερόταν κανείς γι΄αυτό και τα προβλήματά του.

Αποφάσισαν να κάνουν τυρί, γιατί όλοι είχαν γάλα είτε απο κατσίκια είτε από γελάδια, είτε απο πρόβατα. Έτσι το γάλα που άρμεγαν κάθε μέρα, όλοι το πήγαιναν σε ένα μικρό στάβλο και όταν κάνανε πολλά δοχεία τυρί έκαναν και την ανακοίνωση της γιορτής.

Την επόμενη μέρα κάνανε κάτι περίπτερα που έμοιαζαν με καλύβες , για να βάζουνε μέσα το τυρί.

Ακόμα έκαναν στην κοινότητα και έκθεση με φωτογραφίες δικές τους και με τα ζώα τους. Είχε και άλλα πράγματα όπως, αργαλιούς, κρεβάτια , σκεύη καθημερινής χρήσης και εργαλεία που χρειάζονταν οι γυναίκες και οι άνδρες στα σπίτια τους και στις δουλειές τους στα χωράφια και στα ζώα.

Αυτό γινόταν για δύο χρόνια. Τα επόμενα δέκα που ανέλαβε ο Δήμος Εξαπλατάνου ,γίνεται το ίδιο αλλά με πιο σύγχρονα περίπτερα και γενικά όλα στη γιορτή είναι ανανεωμένα και καλύτερα.

Μούλη. Βασούλα ΣΤ΄ 2007

mesologi4.jpg

Ματαράγγα

eranos.jpg

Έρανος τροφίμων για τα παιδιά του πολέμου στο ΙΡΑΚ με
τη συνεργασία του Δημοτικού Σχολείου.

ΑΛΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΚΟΥΛΟΥΜΑ

Την Καθαρή Δευτέρα σε συνεργασία με
το Δήμο Εξαπλατάνου

ΚΟΥΡΜΠΑΝΙ

Στην εορτή του Αγίου Αθανασίου.

Καζάνια με φαγητό στην αυλή της
εκκλησίας.

Δημοπρασία με έσοδα υπέρ της
εκκλησίας.

Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ
Στη Μνήμη του Γιώργη Ουρούμη, λαϊκού οργανοπαίχτη της περιοχής.

ouroumis.jpg

gaile